Лабораторна робота №3

Тема: Умовні рефлекси

  • Виробити умовні рефлекси людини (на основі мигального рефлексу та мовного підкріплення), простежити їх гальмування.
  • оправа для окулярів, до якої прикріплена гумова трубка, що з'єднана з чистою сухою грушею; дзвінок; годинник із секундною стрілкою.

Хід роботи

  1. Досліджуваному надіти спеціальні окуляри. Експериментатор повторює дію двох подразнювачів, два-три рази з інтервалом 1-2 хвилини. Потім непомітно для досліджуваного вмикається лише звуковий сигнал. Має відбутися мигання обох очей. Потім, щоб простежити згасання рефлексу, подається декілька разів лише звуковий сигнал, а грушу не стискають. Який вид гальмування відбувається при згасанні умовного рефлексу?
  2. Робота виконується колективно. Учням дається завдання для самостійної роботи на 7-10 хв. Коли всі учні заглиблюються в роботу, вчитель стукає указкою або олівцем по столу. Учні піднімають голову і повертають її у напрямку звуку. Це умовних рефлекс, орієнтувальний. Вчитель попереджає, щоб наступного разу, коли почують учні той самий звук, вони не закінчували роботу і не піднімали голови. Вчитель своїм словесним попередженням гальмує дію безумовного рефлексу – орієнтувального. Який вид гальмування умовного рефлексу діє в цьому випадку?
  3. Зробити висновок про біологічне значення умовних рефлексів та їх гальмування.

Висновок…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Джерело: Біологія людини. Лабораторні та практичні роботи. 8-9 класи. – Х.: Видав. Гр. «Основа», 2003.-80 с. (Серія бібліотеки журналу «Біологія»)